Priporočila se navezujejo na področja, ki jih bodisi zakonodaja ne ureja dovolj določno bodisi v praksi izkazujejo nekatere pomanjkljivosti in bi jih z namenom zagotavljanja učinkovitega uresničevanja delavskega soupravljanja veljalo podrobneje opredeliti v poslovnikih sveta delavcev ter organov vodenja in nadzora družbe:
- ureditev kandidacijskega postopka in postopka imenovanja predstavnikov delavcev v organu nadzora v poslovniku sveta delavcev z določitvijo pogojev in meril za kandidate za delavske predstavnike;
- upravljanje nasprotja interesov in neodvisnost predstavnikov delavcev v organu nadzora;
- ureditev postopka odpoklica predstavnikov delavcev v organu nadzora;
- komunikacija delavskih predstavnikov v organih družbe s svetom delavcev in varovanje poslovne skrivnosti;
- zagotovitev učinkovitega sodelovanja predstavnikov delavcev v organu nadzora;
- zagotovitev enakega plačila predstavnikov delavcev in predstavnikov kapitala v organu nadzora;
- ureditev kandidacijskega postopka, postopka imenovanja in postopka odpoklica ter pravic in dolžnosti delavskega direktorja oziroma delavskega izvršnega direktorja;
- ureditev obveznosti obravnave poročila o soupravljanju na organu nadzora družbe.
Priporočila so nastala na podlagi raziskave Združenja nadzornikov Slovenije med člani nadzornih svetov in upravnih odborov v letu 2017 ter na podlagi kvalitativne raziskave v javnih delniških družbah, ki jo je v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije v letih 2017 in 2018 izvedla dr. Valentina Franca.
V četrtek, 13. septembra, smo se udeležili posveta Združenja nadzornikov Slovenije, kjer je dr. Anja Strojin Štampar vodila tudi predstavitev in razpravo o predlogu priporočil. Na spletnem mestu Združenja nadzornikov Slovenije (http://zdruzenje-ns.si/mediji/aktualne-novice/javna-razprava-priporocila-dobre-prakse-sodelovanja-delavcev-pri-upravljanju-druzbe/) je še do 27. septembra odprta javna razprava o dokumentu, ki ga bo potem potrdil Upravni odbor Združenja nadzornikov Slovenije.