Ta dan je tudi priložnost, da se vprašamo, kako sami prispevamo k izboljšanju položaja invalidov v naši družbi. Pomembno je, da se ozremo na trenutno stanje pri nas, prepoznamo izzive, s katerimi se soočajo invalidi, in razmislimo o možnostih izboljšav. Ena ključnih tem je, kako lahko delodajalci prispevajo k večji zaposljivosti invalidov in kakšne vzpodbude so na voljo za lažje vključevanje invalidov na trg dela. Ta prispevek se osredotoča prav na to – pregledati trenutne vzpodbude, priložnosti in podporne mehanizme, ki so na voljo delodajalcem v Sloveniji.
Pomemben podatek Svetovne zdravstvene organizacije izhaja iz njihovega poročila, da invalidi predstavljajo 16 % svetovne populacije.[1] Po podatkih Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje je približno 16 % vseh brezposelnih v Sloveniji invalidov,[2] kar ob dejstvu, da se določen odstotek invalidov invalidsko upokoji, kaže na to, da so invalidi v slabšem položaju pri zaposlovanju, to pa je pogosto posledica stigmatizacije, omejene dostopnosti prilagojenih delovnih mest, pomanjkanja podpore pri usposabljanju ter drugih sistemskih ovir. Ti ključni podatki poudarjajo potrebo po družbeni odgovornosti delodajalcev in socialnih partnerjev, da poiščejo načine za spodbujanje zaposlovanja invalidov.
Vzpodbude za zaposlovanje invalidov pri nas
V Sloveniji Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS spodbuja delodajalce k ustvarjanju podpore za zaposlitev invalidov. Delodajalci, zlasti tisti, ki zaposlujejo 20 ali več delavcev, so verjetno seznanjeni s kvoto zaposlovanja invalidov, ki se giblje med 2 in 6 %, odvisno od sektorske dejavnosti delodajalca.
Nekoliko manj znano dejstvo pa je, da sklad tudi ponuja finančne vzpodbude za zaposlovanje invalidov, kot so:
- nagrade za preseganje kvote,
- oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,
- subvencije plač,
- plačilo stroškov podpornih storitev,
- plačilo stroškov prilagoditve delovnih mest in sredstev za delo,
- financiranje prilagoditve vozil.
Posebna merila in pogoji za različne vloge so opredeljeni v Zakonu o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov,[3] Uredbi o določitvi kvote[4] in drugih veljavnih predpisih. Spodaj so navedene ključne finančne vzpodbude, ki jih lahko Delodajalci izkoristijo za ustvarjanje bolj vključujočega delovnega okolja in učinkovito podporo zaposlenim invalidom.
Nagrada za preseganje kvote
Nagrada za preseganje kvote je vzpodbuda, ki je na voljo delodajalcem, ki presežejo kvoto za zaposlovanje invalidov, tj. (i) delodajalcem, ki zaposlujejo 20 ali več delavcev in zaposlujejo več invalidov, kot je določeno s kvoto, ter (ii) delodajalcem z manj kot 20 zaposlenimi, ki zaposlujejo invalide. Nagrada delodajalcu pripada le, če invalidnost zaposlenega ni nastala kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu.
Takšni delodajalci lahko zahtevajo bonus v višini 20 % minimalne plače na mesec za vsakega zaposlenega nad kvoto. Ta nagrada spodbuja podjetja, da gredo prek zakonskih obveznosti in intenzivneje vključujejo invalide v svoje delovno okolje.
Oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje
Delodajalci, ki presežejo kvoto, so lahko upravičeni do oprostitve plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaposlenih invalidov. Tako kot nagrada za preseganje kvote tudi oprostitev plačila prispevkov velja le, če invalidnost ni nastala kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu.
Oprostitve se odobrijo na podlagi mesečnih vlog in se nanašajo na zaposlene, ki so del presežene kvote, pri čemer imajo prednost tisti z najnovejšim začetkom zaposlitve.
Subvencije plač
Invalidi, zaposleni v zaščitni zaposlitvi, podporni zaposlitvi ali invalidskem podjetju, zaradi doseganja nižjih delovnih rezultatov, ki so posledica invalidnosti, so lahko upravičeni do subvencije plače. Te subvencije so ključnega pomena za zagotavljanje skladnosti z zakonskimi standardi plač ter spodbujanje vključevanja invalidov.
Pogoji za upravičenost do teh subvencij so strogi:
- Zaščitna zaposlitev: zaposleni so lahko upravičeni do subvencij v višini do 70 % minimalne plače;
- Podporna zaposlitev in invalidska podjetja: zaposleni so lahko upravičeni do subvencij v višini do 30 % minimalne plače.
Treba je opozoriti, da morajo delodajalci zagotoviti, da skupni znesek plače (osnovna plača plus subvencija plače) doseže vsaj minimalno plačo, določeno z zakonom ali relevantnimi kolektivnimi pogodbami. Vloge za subvencije mora oddati zaposleni z invalidnostjo, povračilo pa uveljavijo delodajalci.
Povračilo stroškov podpornih storitev
Pogodbe o podporni zaposlitvi lahko vključujejo podporne storitve, ki zaposlenim z invalidnostjo omogočajo opravljanje svojih nalog. Delodajalci lahko na sklad vložijo vlogo za povračilo stroškov teh storitev, skupaj s pripravljenim načrtom podpornih storitev.
Delodajalec lahko vloži tudi vlogo za financiranje prilagoditve delovnega mesta in sredstev za delo na podlagi izdelanega individualnega načrta prilagoditve, kar zaposlenemu invalidu omogoča, da se prilagoditve oblikujejo glede na njegove potrebe. Vendar pa mora individualni načrt prilagoditve dokazati, da se lahko invalid zaposli le na specifično prilagojenem delovnem mestu ali da za opravljanje delovnih nalog potrebuje prilagojena sredstva za delo.
Prilagoditve vozil
Sklad prav tako zagotavlja sredstva za prilagoditve vozil ali nakup novega prilagojenega vozila za zaposlene invalide. Za razliko od drugih finančnih vzpodbud sklad le izplačuje sredstva, medtem ko mora odločitev izdati pristojna upravna enota ob predložitvi potrebne dokumentacije.
Spodbujanje vključevanja skozi ukrepe
Poudariti je treba, da je bila pravkar sprejeta novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M). V noveli predlagane spremembe vključujejo širitev poročanja o trajnostnem poslovanju z vključitvijo okoljskih, socialnih in korporativnih dejavnikov (ESG) za nekatere družbe. Med temi so obvezna razkritja s področja delovnega prava, zakonodaje o delu in človeških virov, t. i. Standard S, ki vključuje socialne standarde, med katere spada tudi zaposlovanje in vključevanje invalidov.[5]
Zgoraj omenjene vzpodbude dokazujejo zavezanost Slovenije k ustvarjanju bolj vključujočega delovnega okolja za invalide. Z izkoriščanjem teh vzpodbud lahko delodajalci izboljšajo strategije za svoje socialne standarde, o katerih bodo zavezani poročati, hkrati pa pridobijo koristi od raznolike delovne sile.
Za več informacij o vzpodbudah, ki jih ponuja sklad, obiščite njihovo uradno spletno stran.[6]
Imate vprašanja ali potrebujete pomoč? Kliknite na to povezavo, če želite stopiti v stik z nami.
[1] https://www.who.int/health-topics/disability (Dostopano: 2. 12. 2024).
[2] https://www.ess.gov.si/fileadmin/user_upload/Trg_dela/Dokumenti_TD/Mesecne_informacije/MI_2024_1.pdf (Dostopano: 2. 12. 2024).
[3] Zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (Ur. l. RS, št. 63/04 s spremembami, »ZZRZI«).
[4] Uredba o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov (Ur. l. RS, št. 21/14 s spremembami).
[5] https://www.jadek-pensa.si/obvezna-razkritja-s-kadrovskega-podrocja-v-okviru-esg-porocanja/ (Dostopano: 2. 12. 2024).
[6] https://www.srips-rs.si/sl/zaposlovanje-invalidov/vzpodbude (Dostopano: 2. 12. 2024).